Ako vybrať prací prášok, gél alebo kapsule?

Chcete mať vždy mäkké a voňavé prádlo? Kľúčom k úspechu je výber toho správneho pracieho prostriedku. Okrem klasického prášku máte na výber aj medzi gélami, kapsulami či tabletami. Moderné pracie prostriedky chránia farbu, špecifické druhy tkanín a poradia si aj s odolnými škvrnami. Zoznámte sa so všetkými možnosťami a perte bielizeň šetrnejšie a efektívnejšie.

Chcete mať vždy mäkké a voňavé prádlo? Kľúčom k úspechu je výber toho správneho pracieho prostriedku. Okrem klasického prášku máte na výber aj medzi gélami, kapsulami či tabletami. Moderné pracie prostriedky chránia farbu, špecifické druhy tkanín a poradia si aj s odolnými škvrnami. Zoznámte sa so všetkými možnosťami a perte bielizeň šetrnejšie a efektívnejšie.

Doba čítania 10 min.
Klára, redakcia Heureka.sk

Na čo sa zamerať pri výbere

Použitie a požiadavky

Pred tým, než začnete skúmať jednotlivé parametre a druhy, sa zamyslite, aké prádlo a ako budete najčastejšie prať. Ručne, alebo v práčke? Chcete špecializovaný prací prostriedok na špecifické tkaniny, farebné a biele bielizeň zvlášť, alebo sa uspokojíte len s jedným, univerzálnym? Pamätajte na to, že špecializované prípravky udržia oblečenie a tkaniny v lepšej kondícii ako tie univerzálne.

Pokiaľ bude prací prostriedok slúžiť na pranie detskej bielizne alebo bielizne osôb, ktoré trpia alergiami, zamerajte sa na jemné prášky určené deťom alebo ľuďom s veľmi citlivou pokožkou. Po špeciálnom prípravku siahnite tiež v prípade prania svetrov či jemnej vlnenej a bavlnenej bielizne. A svoj vlastný prací prostriedok bude potrebovať aj športové a outdoorové oblečenie.

Obsah balenia

Ako dlho vám prací prostriedok vydrží, závisí na odporúčanom dávkovaní a počte prania, ktoré výrobca uvádza na obale. Objem, gramáž či počet kapsúl je skôr orientačným ukazovateľom. Niektoré prípravky sú koncentrovanejšie ako iné a aj pri menšom objeme si poradia s väčším množstvom bielizne.

Druh

Vyberať môžete medzi rôznymi formami. Každá má svoje výhody aj nevýhody a je vhodná pre určitý typ bielizne.

  • Prášok - klasika medzi pracími prostriedkami. Zo všetkých variantov je najlacnejší a poradí si aj s veľmi zašpineným oblečením. Nevýhodou je nižšia šetrnosť k farbám a horšia rozpustnosť a to najmä pri krátkych pracích programoch pri nízkych teplotách. Zvyšky pracieho prášku môžu najmä na tmavých látkach vytvoriť nevzhľadné mapy, ktoré môžu podráždiť kožu. Pokiaľ na bielizni také mapy uvidíte, budete ju musieť preprať znova. Prášky mnohokrát obsahujú bielidlá, ktoré nesvedčia farebným a tmavým tkaninám. Pri častom praní ich tak pripravia o ich žiarivosť. Pre biele prádlo sú ideálne.

  • Gély - čiže tekuté pracie prostriedky sú skvelou voľbou pre pranie farebného a tmavého prádla. Udržujú žiarivosť farieb. Poradia si s bežnými nečistotami a potom. Pokiaľ s ich pomocou chcete vyprať odolnejšie škvrny, budete musieť pravdepodobne bielizeň najprv predprať. Prípadne použite odstraňovač škvŕn. Gély je vhodné nalievať priamo do bubna medzi bielizeň, ľahšie sa zmiešajú s vodou a na bielizni sa nezadržia. Nalievať ich môžete samozrejme aj do dávkovača.

  • Kapsule a tablety - sú o niečo účinnejšie ako tekuté pracie prostriedky, pretože sa štandardne vhadzujú priamo do bubna medzi oblečenie. Ich výhodou je jednoduchšia manipulácia. Dávky už sú v kapsuliach odmerané. Nevýhodou je vyššia obstarávacia cena.

Prášok, gél, alebo kapsule? Najlepšie je vyskúšať všetky druhy a vybrať si ten najvhodnejší

Zloženie pracích prostriedkov

Účinné látky

Pracie prípravky sa skladajú z mixu látok. Niektoré slúžia čisto k podpore iných látok.

  • Alkylbenzensulfonát (sodium alkyl sulfate) - patrí medzi tenzidy a je základnou čistiacou zložkou pracích prostriedkov, odstraňuje nečistoty, zabraňuje ich opätovnému usadeniu.

  • Lipáza - enzým, ktorý rozkladá tuky pri nízkych teplotách.

  • Amyláza - enzým na štiepenie škrobov.

  • Manoza - enzým rozkladajúci zložité cukry.

  • Proetáza - enzým slúžiaci k štiepeniu bielkovín.

  • Síran sodný (sodium sulfate) - slúži ako plnidlo, zvyšuje objem pracieho prostriedku a nemá vplyv na čistotu bielizne.

  • Pracia sóda (sodium carbonate) - zmäkčuje vodu, rozpúšťa mastnotu, odstraňuje pachy a má ľahko bieliace účinky.

  • Jedlá sóda (sodium bicarbonate) - pridáva sa tiež pre zmäkčenie vody a pomáha s odstraňovaním mastných škvŕn.

  • Polyakrylát sodný (sodium polyacrylate) - ropný derivát, ktorý absorbuje a uzamyká vodu.

  • Celulóza - absorbuje látky rozpustené vo vode.

  • Perkarbonát sodný (sodium carbonate peroxide) - má bieliace účinky a počas prania sa rozkladá na peroxid a sódu.

  • Tetraacetyl Ethylene-diamine - slúži na aktiváciu perkarbonátu sodného v studenej vode.

  • Kremičitany (zeolity) - pridávajú sa ku zmäkčeniu tvrdej vody, znižujú spotrebu množstva pracieho prostriedku a zlepšujú ich účinnosť.

  • Kremičitan sodný - podporuje odstraňovanie mastných škvŕn.

  • Kyselina citrónová (citric acid) - slúži tiež na zmäkčenie vody.

  • Karboxymetylcelulóza - zabraňuje nečistotám v spätnom usadení na vlákna.

Arómy

Drvivá väčšina pracích prípravkov obsahuje tiež arómy čiže parfumáciu. Tá môže byť prírodná, alebo syntetická, ale o jej pôvode a zložení sa na obale často nič moc nedozviete. Ak sú použité kvalitné zložky, ako sú prírodné éterické oleje, výrobcovia sa nimi radi na etikete pochvália. K takýmto látkam patria napríklad linalool s jemnou kvetinovou vôňou. V opačnom prípade tam nájdete len všeobecnú zmienku o obsahu parfumácie (fragrance).

Možné alergény

Výrobcovia musia na obale uvádzať alergény, ktoré prekročia množstvá 100 mg/kg. Ak trpíte alergiou na nejakú látku používanú v pracích prostriedkoch, preštudujte si zloženie a uistite sa, že v prípravku nie je.

Medzi možné alergény patria rozjasňovače, ktorých je asi 400 a niektoré z nich môžu dráždiť pokožku a tiež tenzidy čiže penidlá, tie v pracích prostriedkoch slúžia k odstraňovaniu nečistôt na báze tukov. U citlivejších jedincov môžu vysušovať a dráždiť pokožku, pretože aj v nich sa vyskytujú tuky, na ktoré tenzidy reagujú a narúšajú ich.

Šetrnejšia alternatíva

Pokiaľ chcete prací prostriedok, ktorý sa skladá zo šetrných látok a to ako k prírode, tak k pokožke, zamerajte sa na prírodné a ekologické pracie prostriedky . Skladajú sa z minerálnych a rastlinných zložiek a sú vhodné aj pre citlivú a alergickú pokožku.

Ekologické pracie prostriedky si môžete vyrobiť aj doma bez väčšej námahy

Ako správne prať a nezafarbiť bielu na ružovú

Perte podľa farieb

Triedenie bielizne sa oplatí. Tým, že budete prať spoločne len odevy a textílie podobných odtieňov, predĺžite žiarivosť farieb. Čím podobnejšie odtiene budú v jednej várke bielizne tým lepšie. Oddeľujte tmavé a čierne, svetlé a farebné. Pričom modrú a zelenú môžete pokojne prať spolu s tmavými farbami. Farbám prispôsobte tiež typ pracieho prípravku.

Kupujte prostriedky zodpovedajúce typu bielizne

Životnosť oblečenia predlžujú špeciálne pracie prostriedky.

  • Športové a outdoorové oblečenie - ak veľa športujete, chodíte na hory alebo do prírody, kde nosíte oblečenie z funkčných materiálov, kúpte si jemný prípravok určený špeciálne na pranie týchto tkanín. Niektoré sú vhodné aj k praniu oblečenia s membránou.

  • Vlna - na oblečenie z vlny používajte špeciálne prášky alebo gély na vlnu, ktoré chránia vlákna pred vyťahaním a zrážaním sa.

  • Farebné, tmavé a denim - na farebnú a tmavú bielizeň či denim sa hodia špeciálne prípravky na oživenie farby, ktoré zabránia blednutiu farby.

  • Biele - prípravky určené na pranie bielej bielizne obsahujú rozjasňovače, ktoré udržujú bielu žiarivo bielou. Zabraňujú zašednutiu a tiež zažltnutiu. Pracie prášky, gély a kapsule určené na biele prádlo nepoužívajte na tmavé ani na farbené. Došlo by k ich vyblednutiu.

Správne dávkovanie šetrí peniaze aj planétu

Ak vám záleží na ekológii, ale chcete zostať pri konvenčných pracích prostriedkov, zamerajte sa na dávkovanie. Na obale si prečítajte, koľko pracieho prostriedku potrebujete na vypranie jednej várky bielizne, tá býva uvedená v kilogramoch. Čím nižšiu dávku výrobca odporučí, tým ekologickejší prípravok bude. Samozrejme čím nižšia dávka je k vypraniu jednej dávky potrebná, tým dlhšie vám prací prostriedok vydrží.

Správne dávkovanie pracieho prostriedku je základ prania

Prípravky, ktoré sa vám môžu hodiť

Okrem pracích prostriedkov nájdete na trhu aj širokú škálu doplnkových prípravkov, ktoré nutne nemusíte používať, ale oplatí sa mať o nich prehľad.

Aviváže používajte ku zmäkčeniu a prevoňaniu bielizne. Sú nadstavbou bežného pracieho prostriedku. Bielizeň vyperiete aj bez nich, ale s nimi je mäkšia, príjemnejšia na dotyk, zabraňuje tvorbe elektrostatického náboja umelých tkanín a ľahko odpudzuje špinu. Oblečenie prané s avivážou nedávajte do sušičky, môžete ju tým poškodiť.

Opačný efekt ponúkajú škroby. Tie bielizeň ľahko zdrsnia, obalia ochrannou vrstvou a zvýšia jeho odolnosť proti zašpineniu. Hodia sa predovšetkým na posteľnú bielizeň, závesy a záclony. Mnohí ich používajú tiež ku škrobeniu košelí. Ak bielizeň vopred namáčate, môžete škrob pridať už v tejto fáze. Ďalšou možnosťou je naliatie do práčky pred záverečným pláchaním alebo nastriekanie priamo na látku počas žehlenia.

Zmäkčovadlá sú vhodné v prípade, že máte tvrdú vodu. Tie spôsobuje vyššiu spotrebu pracieho prípravku a tiež šednutie bielizne. Zmäkčovač na seba viaže minerály z vody a prací prostriedok má priestor na to, aby pohltil nečistoty z bielizne. V opačnom prípade by na seba naviazal minerály z vody a nečistoty by zostali v bielizni.

Bielidlá majú dezinfekčné účinky a počas prania likvidujú plesne, baktérie i roztoče a navyše bielizeň vybielia a odstránia z neho škvrny, ale to len z bielej a veľmi svetlej bielizne. Nesmú sa používať u bielizne, ktorá má na štítku ikonku "nebieliť". Bielidlo nepatrí na hodváb, vlnu, kožu ani na lycru.

Odstraňovače škvŕn odstránia z bielizne aj odolné nečistoty, ako sú krv, tráva, zaschnuté bahno, mastnota, líčidlá a výrazne pigmentované potraviny, ako napríklad čučoriedky, černice alebo červené víno. Odstraňovače môžu byť tekuté, práškové, alebo pevné. S niektorými je potrebné znečistenú bielizeň vopred namočiť, iné stačí naniesť na škvrny a dať prať. Nie všetky odstraňovače zlikvidujú každú škvrnu. Rôzne typy sa špecializujú na rôzne škvrny.